Billy Idol se vratio novim albumom, prvim u zadnjih jedanaest godina. Zadnje je izdao E.P. 2022. Na novom albumu se nalazi devet pjesama i mogu napomenuti slobodno da mi je album sjeo vrlo dobro. Pjesme su himnične i melodične, graniče negdje između punk rock divljine starog Billy Idola i novije mračnije, skoro pop rock faze, ali taj glas se ne može promašiti i ne čuti. Odlične su mi suradnja s Avril Lavigne u pjesmi 77, koja je prava skoro pop punk pjesma, a govori o starim vremenima koja se nikada neće više vratiti, a još bolja mi je Still Dancing koja zatvara album i ima tako odličan himnični refren da mi ostaje u uhu dugo nakon slušanja. Tu moram napomenuti polu baladnu John Wayne i rockersku suradnju s Joann Jett u pjesmi Wildside kao highlighte albuma, no sve pjesme su odlične, i one malo nježnije i malo žešće, vrlo mi je drago da se Billy Idol vratio ovako dobrim albumom, koji ima taman toliko pjesama i trajanje kako treba, da je više ne bi bilo dobro, jer ovako nema pjesama koje su filler na albumu, već samo udarničke hitove.
Tag Archives: punkrock
(gig report) Šank?!/Poruka u Prazno/Oi Front – Tvornica Zagreb 10.05.2025.
Wow! Već je 15 godina prošlo otkako je Šank?! započeo svoj pohod na scenu. Kada sam čuo za ovaj koncert nije bilo šanse da ga propustim, jer mi je Šank?! jedan od najboljih bendova hrvatske scene još otkako sam čuo prvi album, a to je bilo prije davnih 14 godina. Bend je u 15 godina izdao šest albuma, a to nije malo, jer neki bendovi u tom periodu jedva objave jedan-dva albuma, pa čestitam bendu na produktivnosti, a što je važnije svi ti albumi su odlični.
Kada smo stigli pred Tvornicu u Zagreb i vidio sam tu masu ljudi, znao sam da će koncert biti bomba i nisam se prevario. Malo smo se podružili i popili pivce-dva i već je bilo vrijeme za premjestiti se unutra pošto je koncert počeo. Prvi su nastupili PORUKA U PRAZNO. Riječ je o bendu koji svira već jako dugo i mene jako čudi kako su mi svih tih godina prošli nekako ispod radara i nisam ih slušao niti ikada do sada čekirao uživo, a mogu reči da sam ostao oduševljen. Od njih smo dobili oko pola sata odličnog punk rocka, s podosta brzine i melodije, te tekstovima na hrvatskom. Nije još bilo previše ljudi unutra, ali to nije spriječilo bend da ima dobru komunikaciju s publikom i koliko sam vidio svi su se dobro zabavili uključujući mene. Uslijedio je brzi makeover i već je bilo vrijeme za drugi bend večeri, a to su OI FRONT. Bend se okupio ponovo specijalno za ovu priliku. Od njih smo dobili oko pola sata brzog i energičnog street Oi punka koji me jako podsjetio na Discipline u najboljim danima. Već je bilo više ljudi unutra u Tvornici koji su s odobravanjem ispratili njihov set i čini mi se da su i bend i publika bili zadovoljni nastupom.
Nakon kratkog makeovera upalila su se plava svjetla, bina se zamračila i uz intro iz legendarnih Smogovaca ŠANK?! ulijeću furiozno na binu i otvaraju s Ne Odustajem. Vokal Rakić je najavio da smo idućih dva sata njihovi. Čitao sam da bend za sebe kaže da sviraju street rock, a meni će uvijek biti street punk i to najbolji street punk u Hrvata. Energija je frcala zrakom s bine i natrag iz publike prema bini, jer je cijela Tvornica u glas pjevala s bendom svaku pjesmu i sav sam se naježio u nekim trenucima. Čini mi se da je naglasak u set listi bio podosta na legendarnom prvom albumu jer su s njega odsvirali sve osim čini mi se Metak Za Kraj i Na Mome Mjestu, dakle bili su hitovi poput Noćas, Za Kvart, Nemamo Sreće, Spas…isto tako bend je odsvirao nekoliko hitova s odličnog novog albuma kao što su U Novoj Sam Rundi, Zašto Bi Bilo Samo To, Nosit Ćete Uzice, Prljav I Prost koje su odlično prihvaćene od publike. Bilo je tu i hitova s drugih albuma kao što su Skini Se, Zadnja Prilika, 100 Godina, Živjeli….Klimaks koncerta je bio sa Grad Je Naš, Crni Oblak kojeg su pjevali ama baš svi u publici i naravno za kraj regularnog seta Zagreb Gori, vjerojatno najveći hit benda. Kada su udahnuli malo zraka, bend se vraća na bis na kojem su odsvirali jednu stvar s novog albuma i legendarnu Za Šank. Dva sata je brzo prošlo i mogu samo reči kapa dolje momcima na spektakularnom showu i želim im barem još 15 godina i još odličnih albuma i muzike. Jedan od najboljih koncerata na kojima sam bio ikada, a definitivno jedan od top 3 ove godine zasad.
(novi post – recenzija) Šank?! – 15
Zagrebački punk rock bend slavi uskoro 15 godina postojanja velikim koncertom, a iznenadili su nas i počastili svojim novim šestim albumom. Wow, što reči nego skinuti kapu momcima da su u 15 godina izdali čak šest albuma, a svaki je odličan sam za sebe. Ovaj album nisam očekivao, ali toliko me ugodno iznenadio da ga ne skidam s repeata već par dana otkako je izašao. Na albumu možemo pronaći dvanaest novih pjesama, a ono što veseli je da je cijeli album čvrst i nema balada ili polubalada kao na nekim ranijim albumima. Ono što mi je super da se uz žestoki street punk zvuk u pjesme zavuku himnični refreni i odlične solaže gitarista Mrve, čak i neke pomalo melankolične što mi se jako dopalo. Ne treba spominjati da je cijeli bend muzički tight i album sadrži jednostavno kvalitetan, primjeran i odličan songwriting. Ono što me kod ovog benda uvijek također dizalo su tekstovi s kojima se mogu totalno poistovjetiti u većini pjesama. Morao bih izdvojiti neke pjesme koje su meni jače sjele u ovoj cjelini koja je odlična i jako mi je to teško no pokušati ću. Odlične su mi skoro hardcore brze Pas i (Nisam) Laka Meta. Još mogu izdvojiti kao svoje favorite Zašto Bi Bilo Samo To i Zauvijek Star s odličnom posvetom legendarnim Cock Sparrer. Od pjesme Očevi i Sinovi sam se sav naježio. Damn, to sam nabrojao već pola albuma. Preslušaj i vidimo se 10.05. u Zagrebu na proslavi 15. godišnjice benda.


